Utánpótlás edzés közben
avagy mit egyél, ha éhenhalsz a 10. kilométernél?
Száraz, információ összegyűjtő poszt következik. :) Szögezzük le: nem vagyok szakértő, nem vagyok zseni, nyilván egy csomóan másként látják, mást használnak, más vált be. Na ezek ne habozzanak írni nekem. :) Remélem azért téves információval nem fogok szolgálni. ;)
Ha az ember hosszabb edzéseket tart, óhatatlanul gondoskodnia kell a szénhidrát utánpótlásról. Sorra veszem itt most szépen, hogy miket próbáltam már eddig és melyik miért jó, milyen alkalmakra. Mert az jó nekem. :)
Kezdjük rögtön azzal, mikor is kell plussz energiabevitelről gondoskodni futás közben. Ez akkor válik szükségessé, ha az edzés ideje meghaladja a kb. 60 percet (ennyi idő alatti edzésnél a víz is elegendő). Ilyenkor kimerülnek a glikogén raktárak és elfogyhat az energia. Több lehetőség is van ennek utánpótlására, amik a következők lehetnek:
Víz:
Mint fentebb írtam, ha az edzés nem több, mint 60 perc, a víz is elegendő. Persze vannak olyan aszkéta típusúak, akik 35 fokban letolnak 8 kilométert egy korty nélkül, de ezt az élvezetet meghagynám a mazochista alkatoknak. 20 fok fölött mindenképp legyen az embernél víz, nagyon fontos a folyadékpótlás edzés közben is. Nem kell itt most arra gondolni, hogy Dunányi mennyiséget kell a gigákon letölteni belőle 5 kilométer alatt. Elég pár korty mondjuk minden kilométer után, az edzés befejeztével meg bátran meg lehet húzni azt a flaskát. A víz elengedhetetlen az izmaid regenerációjához is. 10 km, vagy 60 perc alatt szóval víz. ;)
Izotóniás ital:
Nekem ideálisan bevált 10-15 km-es futásokhoz, főleg nyáron, amikor a melegtől jobban izzad az ember és kívánja a szervezete az ásványi sókat. Futás előtt kell meginni a fél literes flakon negyedét, a többit futás közben 5 percenként kortyolgatva, vagy ahogy jólesik.
Szeretem az ízeket, ha megtalálja az ember a kedvencét, az feldobhatja az edzés közbeni frissítést. A por alapúak rugalmasan kezelhetők, lehet belőlük hipotóniás vagy izotóniás italt is készÍteni. A hipotóniás fele töménységű, hűvösebb időjárásban ezt szoktam használni, nem olyan tömény az íze és inkább a hidratálást segíti elő. Az izotóniásnak már üthet a smakkja, aki nem szereti a tömény ízélményt, ne ezt próbálja, viszont a baromi melegben remek lehet. ;) A koncentrációhoz az adagolási útmutató minden dobozon rajta van, vásárlás előtt érdemes tanulmányozni és számolgatni, melyik éri meg jobban.
Tanácsot nem adhatok milyet vegyen az ember, mindenkinek magának kell kikísérleteznie. Lehet kis kiszerelésben is kapni ezeket, amik 2-3 kulacsnyira elegendők. Volt olyan, ami engem kifejezetten puffasztott, vagy csak simán ihatatlan íze volt. :) Az én tuti fegyverem a narancs ízű Isostar Long Distance Energy.
Vannak az ilyen bolti féllitykósok is, mint a Gatorade és társaik, hát...nem fűzök hozzájuk túl sok reményt, nekem túl tömények. A por alapú valahogy professzionálisabb, olcsóbb, rugalmasabban kezelhető, hiszen magadnak állíthatod be. Szóval én a bolti előrekészenektől nem vagyok oda.
Energia gél:
Na ez már ilyen űrtápláléknak hangzik, majdnem úgy is néz ki. Ha 15 kilométernél hosszabb futást tervezek, akkor szoktam használni. Ez már komoly adag szénhidrátot lök a szervezetbe, amit fel is kell hogy dolgozzon. A 10. kilométernél szoktam enni, nagyjából 20 perc kell a gyomromnak, amíg feldolgozza és beüt. Kicsit macerás, mert kb. 2 deci vizet ajánlatos rá inni, vagy nagy a kockázata, hogy gyomorgörcsben halálozol el az út mentén és a varjak meg a prérifarkasok tépik szét a hulládat. Szóval vagy akkor használd, ha tudsz magaddal sok vizet (0,5-1 l) vinni a futáshoz, vagy akkor, ha tudod, hogy hol van szabadtéri ivókút az útvonaladon (pl. a Margit-szigetre mész 20 km-et futni). Persze lehet víz nélkül is, de az megintcsak a mazochista szekció. :)
Szintén a kísérletezgetésé a terep, javaslot első alkalommal biztonságos helyen kipróbálni (értsd: ha bármi balul ütne be és nem bírná a gyomrod, legyen a közelben egy WC).
Az íze a legtöbbnek sokkolóan tömény, meleg zselé-szerű az állaga, szóval nem túl guszta, de legalább hatékony! Ha a gyomrod bírja és nincsenek emésztési gondjaid tőle, akkor sokszor menthet életet, ultra futók is előszeretettel használják. Lehet kapni többféle kiszerelésben is, találja meg mindenki a magának megfelelőt.
Egyéb megoldások is léteznek, amennyiben nem akarsz ilyen mesterséges izéket bevinni a szervezetedbe.
Banán:
Könnyen emészthető, rengeteg energiával lát el szinte azonnal. Bölömbika legyen azonban a talpán, aki egy 20 kilométeres futáskor magával tud vinni egy egészet a cipzáros felsőjében. Én inkább mindig a futások előtt eszem, vagy versenyen a frissítő pontoknál kihelyezettekből veszek. Futásra magunkkal vinni nem annyira praktikus. Egy élmény a 18. kilométernél remegő kézzel, az izzadtsától nyirkos felsőnk zsebéből előhalászni a folpackba csomagolt szétmállott darabot...
Müzliszelet:
Na, ezt én is szoktam vinni magammal a hosszúkra, igyekszem minél kevesebb adalékanyagosat választani a boltok polcairól. Kb 15 perc kell, hogy felszívódjon nálam, a 8. kilométer után szoktam egyet tolni és aztán 10-nél egy gélt, így simán van energiám a 20-25 kilométerre. Könnyen magunkkal vihetjük, praktikus darab lehet.
Szőlőcukor:
Szinte azonnal felszívódik, de inkább rövid távú energiát ad, semmint hosszút. Az utolsó 2-3 kilométer előtt lehet vele élni, ha valaki már nagyon nem bírja szuflával. Hamar lebontja a szervezet, viszont kiránthat a csávából.
No asszem ennyi röviden, tömören. Bármi más bárkinek eszébe jut, ne habozzon megosztani! :)